רפואה בתנאי משאבים מוגבלים

 

האתגר: פיתוח פתרונות טכנולוגיים לתמחור, הערכה או הקצאה של משאבים רפואיים באופן ישיר ומתעדכן.

 

מערכות בריאות בעולם ובישראל בפרט נדרשות לספק שירותים נגישים ואיכותיים תוך התמודדות עם עומס הולך וגובר משנה לשנה. גידול אוכלוסין, עלייה בתוחלת החיים ובשיעור החולים הכרוניים, כניסת טיפולים מתוחכמים ויקרים ועוד - תורמים כולם לעלייה בדרישות לשירותי בריאות ומאיימים על יציבות המערכת כולה.   

מציאות זו דורשת מיצוי מיטבי של משאבים מוגבלים - משאבים כספיים, ציוד, תשתיות והון אנושי.

 

טכנולוגיות מתחומי הנתונים והבינה המלאכותית מספקות הזדמנויות חדשות להבין את העלויות והתועלות האמיתיות של טיפול רפואי, להעריך אותן באופן רציף ולפתח מנגנונים יעילים ומדויקים יותר לניהול משאבים מרמת המטופל הבודד ועד המערכת כולה.

 

באתגר זה אנחנו מזמינים את הצוותים לחשוב מחוץ לקופסא ולפתח את הפתרונות שיסייעו לבתי חולים לתכנן עצמם מבחינה כלכלית, למזער את העומסים במחלקות ובחדרי המיון ובסופו של דבר לספק שירות רפואי יעיל וטוב יותר לציבור בישראל. 

 

חיידקים עמידים

 

האתגר: זיהוי המטופלים אשר יפתחו זיהום בחיידק עמיד לאנטיביוטיקה במהלך האשפוז.

 

בעיית החיידקים עם עמידות לאנטיביוטיקה מסומנת כאחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני הרפואה במאה ה-21. זיהומים בחיידקים אלה עולים בשכיחותם וגובים מחיר כבד של תחלואה ותמותה, כשתחזיות מסוימות חוזות חזרה לשיעורי התמותה ששררו לפני גילוי האנטיביוטיקות הראשונות (WHO). "צונאמי איטי" זה דורש התייחסות רב-תחומית ופתרונות חדשים ויצירתיים.

אחד האתגרים בהתמודדות ובקרה של זיהומים בחיידקים עמידים בבתי חולים היא יכולת הזיהוי והניהול של מטופלים בסיכון גבוה לפתח זיהום.

 

הכשרה רפואית בעידן הבינה המלאכותית

 

האתגר : פיתוח כלים מבוססי נתונים להעצמת ההכשרה הרפואית

 

בעוד התפתחויות חדשות בתחום הבינה המלאכותית ברפואה ממשיכות לצוץ בקצב מסחרר, יש צורך בשיח והבנה של השלכות הפיתוחים החדשים על הצוות הרפואי שיעבוד איתם, תוך דגש על הכנת רופאי העתיד לעבודה מול מכונות ובני אדם כאחד.

 

בנוסף, בעוד האמרה הותיקה "see one, do one, teach one" ממשיכה להדהד בין כותלי מוסדות החינוך הרפואיים, כיום ברור שכדי להקנות ידע וכישורים באופן יעיל ואיכותי סטודנטים ורופאים צריכים להיות מסוגלים להתאמן ולהשוות את ביצועיהם באופן רציף אל מול הסטנדרטים הנדרשים. אנו מאמינים שאותן טכנולוגיות שמשנות את פני המחקר והטיפול הרפואי יכולות להוות גם חלק מהפתרון בסוגיות אלה.

 

באתגר זה הצוותים נדרשים לפתח כלים מקוריים שיוכלו לשפר ולרענן את תהליך ההכשרה הרפואית בכל התחנות - מסטודנטים הצועדים ראשונה במחלקות ועד רופאים מנוסים השואפים לחדד את המיומנויות שלהם.

לכל שאלה או פנייה ניתן לצור איתנו קשר דרך אימייל jlmedathon@gmail.com